
Het is zelf zo dat de Groningers kleiner worden geschat dan ze werkelijk zijn.
Er is een groot onderzoek gestart naar de beoordeling van accenten. het onderzoek heet Sprekend Nederland.
Je kunt meedoen door een app te downloaden en met je accent teksten voor te lezen.
Radboud Universiteit onderzoekt wat Nederlanders vinden van elkaars accent. Opvallend is dat we elkaars accenten plaatsen in persoonlijkheden. De Brabander is gezellig maar ook sloom. De westerlingen kil en afstandelijk. En Groningers doen al helemaal niets goed.
Om beter te begrijpen wat de precieze vooroordelen zijn die mensen aan accenten koppelen en hoe Nederlandse accenten op dit moment precies klinken, is de NTR samen met wetenschappers een Groot Nationaal Onderzoek gestart: Sprekend Nederland.
Taalwetenschappers zoals Grondelaers willen met het Sprekend Nederland-project, waarin spraakdata worden verzameld via een app, meer te weten komen over accenten en de manier waarop de vooroordelen zich ontwikkelen.